Kongres mieszkaniowy zakończony

Kongres mieszkaniowy zakończony

Przez dwa dni Ostrów Wielkopolski gościł samorządowców z całej Polski podczas Kongresu Mieszkaniowego. Swoje doświadczenia na temat finansowania i eksploatacji budownictwa mieszkaniowego wymienili najlepsi praktycy i specjaliści w tej dziedzinie. W sumie w panelach dyskusyjnych wzięło udział 13 prelegentów. Założenia rządowego programu „Mieszkanie plus” przybliżyła przedstawicielka Departamentu Mieszkalnictwa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa,Katarzyna Szpot –Prusak.

W Kongresie Mieszkaniowym „Finansowanie i eksploatacja budownictwa mieszkaniowego – szansa dla młodych”, który odbył się 17 i 18 października w Ostrowie Wielkopolskim uczestniczyli samorządowcy między innymi ze Śremu, Polkowic, Ustki, Cieszyna, Stargardu, Torunia, Krakowa, Mikołajek i Kutna. Kongres swoją obecnością zaszczycili również: poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, zastępcy prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Ewa Matecka i Ziemowit Borowczak, a także radni miejscy. Gości powitała prezydent Beata Klimek.

Od 2008 roku w Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program mieszkaniowy „dla systematycznych”, autorstwa byłego prezesa MZGM Mariana Kupijaja, który doskonale się sprawdza nie tylko w naszym mieście, ale także w innych gminach. Przykładem jest liczące niespełna 4 tys. mieszkańców miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Mowa tutaj o programie mieszkaniowym „dla systematycznych” w Mikołajkach.

Do tej pory w Mikołajkach odbyły się dwie edycje tego programu. W pierwszej edycji wybudowaliśmy 22 mieszkania. Zainteresowanie mieszkaniami jest tak duże, że po wybudowaniu pierwszego budynku musieliśmy ogłosić nabór już na kolejny blok. W najbliższy czwartek oddajemy klucze kolejnym osobom do 48 mieszkań. Wzorowaliśmy się bardzo mocno na ostrowskim programie, jednak zmodyfikowaliśmy go do potrzeb naszego małego miasteczka– wyjaśnia Joanna Wróbel sekretarz Miasta i Gminy Mikołajki.

W ciągu dwóch dni na kongresie swoje prezentacje przedstawiło 13 prelegentów między innymi dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta w Krakowie Katarzyna Bury.

Ten kongres to platforma prezentacji, którymi powinniśmy się dzielić, bo zarówno małe jak i duże miasta w pewnym zakresie mają podobne problemy, różnica jest tylko w skali. Cieszę się bardzo, że Ostrów zdecydował się na tego typu konferencję. W Krakowie nadal mamy kolejkę 3 tys. osób oczekujących na mieszkania. Mam nadzieję, że program „Mieszkanie plus” odniesie sukces i problem mieszkaniowy w skali całej Polski zostanie chociaż w jakimś stopniu rozwiązany – mówiła Katarzyna Bury z Krakowa.

Przedsięwzięcie odbyło się pod honorowym patronatem Ministra Infrastruktury i Budownictwa, a także Związku Miast Polskich oraz Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Do Ostrowa Wielkopolskiego zjechali samorządowcy z całej Polski, aby zapoznać się z naszymi – ostrowskimi rozwiązaniami i rozwojem lokalnego, samorządowego budownictwa mieszkaniowego. Cieszy, że nasz program wdrażany jest też w innych gminach. To także doskonały moment, by wymienić się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Z przyjemnością wysłuchałam również innych propozycji, gdzie burmistrzowie i prezydenci miast mogli się pochwalić tym co robią dla swoich mieszkańców – powiedziała prezydent Beata Klimek.

W czasie kongresu prezentowano też nowoczesne narzędzia finansowe dla samorządów – jak fundusz municypalny i obligacje przychodowe.
Uczestnicy kongresu mieli możliwość w czasie paneli porozmawiania z osobami, które proponują różne rozwiązania w finansowaniu budowy mieszkań komunalnych. W kraju realizowanych jest wiele ciekawych programów w tym zakresie. Ostrów realizuje jeden z nich. Cieszymy się, że niektóre miasta ostrowski program dostosowują do swoich potrzeb i go realizują – mówi Ryszard Wiśniewski, prezes MZGM w Ostrowie Wielkopolskim.

Patronem medialnym wydarzenia było pismo „WSPÓLNOTA”. Organizatorem Kongresu był Ostrów Wielkopolski oraz Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „MZGM” Sp. z o.o., współorganizatorem Ostrowski Park Przemysłowy Sp. z o.o., a partnerem Kongresu PKO Bank Pols

źródło: umostrow.pl

Galeria:

 


organizatorzy:                                              partner:                             partner kongresu:

ow  mzgm kopia              opp                  pko

patronat honorowy:

mir     ZMP_logo_beztla

patronat medialny:

Wspólnota winieta Czerwona

Aktualności